Předplatné, které (ne)můžu doporučit (1. část)
Dělal jsem si v prosinci takový menší audit, za co všechno pravidelně platím. Tady je přehled, který vás třeba inspiruje.
Asi jste si všimli, že před deseti lety se začalo mnohem více mluvit o financování skrze předplatné (tzv. subscription model). Všechny start-upy najednou nabízely nějakou formu měsíční platby. “Za cenu jednoho oběda měsíčně” jste mohli používat produkt, místo abyste platili hromadu peněz naráz.
Kdybych to opravdu bral tak, že je to “za cenu oběda”, tak už bych se měsíčně moc nenajedl. Postupně jsem totiž nasbíral hodně služeb, které platím formou předplatného. A taky jsem dost předplatných platil a následně zrušil. Tady je přehled toho, co se mi osvědčilo a co naopak doporučit nemůžu. V prvním dílu se podívám na tradiční doménu předplatných: média. Jsem novinář a tak se mi “vyplatí” předplácet více věcí, protože to beru jako pracovní inspiraci. Aspoň tak si to zdůvodňuji.
Disclaimer: Nemám žádný prospěch z těchto doporučení nebo nedoporučení. Moje subjektivní zkušenost může být odlišná od zkušenosti jiných, a moje potřeby jsou jistě v mnohém jiné, než potřeby vaše. Tento článek proto úmyslně píšu na blog, nejde totiž o nějaký rigorózni test, spíš o osobní postřehy.
Mediální předplatné v Česku
Časopis dTest – můj oblíbený magazín, který sice nepročtu celý, ale přeplácím si jej hlavně proto, že je chci podporovat. Jejich recenze a testy jsou většinou propracované a férové. Nakoupil jsem podle nich nepočítaně věcí, jako předplatitel mám přístup k archivu a k aplikaci, takže můžu před nákupem rychle vyhledat a porovnat různé produkty. Kromě toho mají spotřebitelskou poradnu (☎299 149 009), kam mohou zavolat i lidé, kteří časopis nemají předplacený. Volal jsem tam třikrát a pokaždé mi právníci na druhé straně skvěle poradili. Vydávají taky souhrnné návody, třeba jak poznat podvod na internetu, jak na nájemní smlouvu, jak řešit rodinné situace apod. Reálně vzato asi nejužitečnější předplatné. (Kdybych měl mít jednu minivýtku, tak mne trochu unavuje jejich snaha do každého titulku vecpat nějakou slovní hříčku: Evoluce v sáčku, Správná šleha, Slovo dalo slovo, Obři a prcci pod drobnohledem, Hádej kdo, hádej kde… to je všechno z jedné stránky časopisu! )
Měsíčně: 💲💲 91 Kč (při roční platbě)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐
Deník N – fandím tomuto českému projektu od začátku a mám v redakci enka několik přátel a kamarádů. Když jsem odešel z Technetu, byl Deník N jedna ze tří redakcí, kterou jsem vážně zvažoval. Umí odkrývat vlastní kauzy, mají skvělou vědeckou rubriku (Petr Koubský píše nebývale důkladné analýzy a Lenka Vrtišková Nejezchlebová vede s vědci čtivé rozhovory) a nebojí se dlouhých textů. Články z Deníku N nečtu tak často, jako články jiných webů, ale ty, které čtu, obvykle stojí za to. Odebírám jejich newslettery a mám nastavený alarm na zmíněné dva autory. Nižší hodnocení dávám asi proto, že vzhledem k počtu článků, které u nich reálně čtu, je pro mne cena za článek relativně vysoká. A za možnost odemykání článků pro přátele chtějí dalších 135 Kč měsíčně, což je myslím škoda, limitují tím svůj dosah. (EDIT: za těch 135 Kč navíc měsíčně se stanete členem Klubu N, což má i další výhody, než jen odemykání, můžete si třeba pustit audioverzi článku nebo vypnout reklamy. Já to nevyužiju.)
Měsíčně: 💲💲💲165 Kč (při roční platbě)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
iDNES Prémium – přestože jsem odešel z iDNES, nadále si platím předplatné jejich prémiového obsahu. Především proto, že je to nízká částka, možná hraje roli i zvyk. Články prémiové trochu vybočují nad ostatní články na iDNESu, občas jsou v prémiu zamčené třeba testy, které si rád přečtu. Ostatní výhody, které prémium nabízí (sport, zdraví, digitální předplatní, filmy zdarma, knihy zdarma), jsem naopak nikdy nevyužil.
Disclaimer: MAFRA je mým bývalým zaměstnavatelem.
Měsíčně: 💲 39 Kč (měsíční platby)
Hodnocení: ⭐⭐🌗
Seznam Televize bez reklam – dívám se na hodně videí na Seznam Zprávách, na Seznam Televizi a na Streamu. A tak jsem si zaplatil Seznam videa bez reklam. Fakt se mi to vyplácí, protože jak říkám, těch videí zkouknu opravdu hodně. Vedlejším efektem je, že mám v diskuzích nasazenou korunku, bez čehož bych se klidně obešel. Disclaimer: Seznam.cz je mým zaměstnavatelem.
Měsíčně: 💲 28 Kč měsíčně (při platbě za rok)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐🌗
Mediální předplatné v zahraničí
The New York Times – dlouhodobě jeden z nejlepších deníků světa. Mají velkou nabídku článků, dlouhodobě výbornou vědeckou rubriku a skvělý servis kolem. Jejich datová sekce a vizualizační tým jsou světová špička. Čtu je denně a jejich dlouhé texty si posílám do čtečky. Mojí oblíbenou vychytávkou je The Times Machine, kde si můžete procházet 150 let naskenovaných novin a fulltextově je prohledávat.
Jako předplatitelé můžete také posílat vygenerované odkazy, které odemknou daný článek i lidem bez předplatného. Měsíčně máte možnost jich rozdat deset.
Disclaimer: Účastnil jsem se několika workshopů vedených lidmi z New York Times.
Měsíčně: 💲 49 Kč (při platbě na rok, později 200 Kč měsíčně 💲💲💲)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐
The Washington Post – asi druhý nejslavnější deník v USA, s velkou tradicí. Mám rád jejich tabletovou aplikaci. Když si jdu přečíst noviny a mám na to jen 10 minut, sáhnu často právě po nich. Vyhovuje mi jejich styl (oproti NYTimes méně přehlcený). Na druhou stranu, když se dívám do historie, nečtu je zdaleka tak často, jako NYTimes. Jednu hvězdičku strhávám preventivně za provázání s miliardářem Jeffem Bezosem, který WaPo v roce 2013 koupil. Zda má na publikované články nějaký vliv, to neumím z dálky posoudit, ale někteří si to rozhodně myslí.
Měsíčně: 💲 25 Kč (nabídky se různě mění, tohle je tedy orientační)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
❌Bloomberg – dříve jsem měl předplacený osobní účet na Bloombergu. Koupil jsem to v rámci nějaké akce “dva měsíce za dolar”, nastavil jsem si alarm a pak jsem na to zapomněl. Dnes bych podobné jednorázové věci řešil pomocí jednorázové karty Revolut. Každopádně Bloomberg je sice skvělý producent obsahu, ale já jej platil půl roku úplně zbytečně, nepřečetl jsem u nich skoro nic. Kdo si platí Bloomberg, ví dobře, proč. Jsou ve svém oboru business-insight nepřekonatelní. Já za sebe to ale doporučit nemůžu.
Měsíčně: 💲💲💲💲 540 Kč (při roční platbě)
Hodnocení: ⭐⭐🌗
The Wall Street Journal – nad tímto předplatným jsem váhal, ale přesvědčily mne jejich newslettery a jejich on-line “semináře”, kulaté stoly s novináři pro předplatitele. Novináři WSJ (třeba Jeff Horowitz) otevřeli kauzu Facebook Files a líbí se mi jejich styl. Na druhou stranu je WSJ někdy trochu "moc na byznys”, což někomu vyhovuje, mně ale jen u některých témat. A WSJ je považován za spíše konzervativní, a tato pověst je někdy vede k diskutabilním rozhodnutím, jako třeba publikování komentáře Donalda Trumpa.
Měsíčně: 💲60 Kč (po dobu jednoho roku)
Hodnocení:⭐⭐⭐🌗
The Atlantic – americký časopis založený v roce 1857 dokázal velmi dobře odhadnout nástup do digitálního věku. Jejich články jsou dlouhodobě výborné jak on-line, tak v tištěné verzi. Ze všech věcí, co odebírám, mi Atlantic asi nejvíce rezonuje ve čtečce. Mám rád i jejich grafiku a jejich dlouhé texty o politice, vědě, kultuře… Tenhle časopis mne prostě dlouhodobě pomáhá se zorientovat a zároveň mne baví. Skoro každý týden tam najdu text, za který jsem vděčný.
Měsíčně: 💲💲 106 Kč (při roční platbě)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐
Vanity Fair – nenechte se zmást názvem ani vzhledem tohoto tlustého lesklého magazínu. Reklamy jsou tam jako v časopise o módě, ale články jsou zde dlouhé, propracované a fantasticky čtivé. Nevýhodou je, že si s tímhle časopisem člověk opravdu musí sednout na několik hodin, takže poslední dobou jsem na něj moc času nenašel a vrší se mi články, které si chci přečíst. To ale nic nemění na tom, že tam jsou jedny z nejlepších long-read článků. Například: Microsoft’s Lost Decade, Tinder and the Dawn of the Dating Apocalypse, How Elizabeth Holmes’s House of Cards Came Tumbling Down, Inside the Fight to Uncover COVID-19’s Origins, Jared and Ivanka’s Final Chapter in Washington Demolished Their Future, The Case of the Vanishing Blonde, How the Fake Saudi Prince Was Exposed a další. Půl hvězdičky strhávám za nepohodlné vyřizování, vše kolem předplatného jsem v posledních třech letech musel řešit mailem nebo telefonem.
Měsíčně: 💲cca 50 Kč (při platbě za rok, mám nějakou slevu, kterou jsem vyjednal po telefonu)
Hodnocení:⭐⭐⭐⭐🌗
❌Dropout.tv – mám hodně rád youtubový kanál College Humor, jejich absurdní virální videa mne provázela minimálně od roku 2005. V lednu 2020 do té doby slibně rostoucí projekt téměř zkrachoval, pár kmenových zaměstnanců jej ale rozjeli po svém na vlastní platformě Droupout.tv. Podpořil jsem je několika měsíci předplatného, jejich obsah mám rád a někdy mám pocit, jako bych ty herce znal osobně. Nakonec jsem předplatné zrušil na jaře 2021, protože jsem na jejich videa prostě neměl čas. Nadále si ale myslím, že je to super projekt.
Měsíčně: 💲💲108 Kč (roční platba)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐🌗
MIT Technology Review – rozhodně jeden z nejlepších magazínů o vědě technologiích, jaké znám. Dříve jsem odebíral Kindle verzi, která vycházela jednou za dva měsíce, teď si předplácím jejich on-line obsah a občas čtu jejich newsletter The Download. Od konkurence se odlišuje tím, že vychází v rámci prestižní technické univerzity MIT, a mají díky tomu takříkajíc prst na pulsu doby.
Nečtu je poslední až tak často na to, abych mohl posoudit skladbu témat. Vím ale, že kdykoli u nich něco čtu, jsem s tím článkem spokojen. Je to rozhodně předplatné, které se mi vyplácí, protože tam najdu hodně věcí, které bych jinak sháněl třeba hodinu.
Měsíčně: 💲💲90 Kč
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐⭐
Wired – jeden z nejznámějších technologických magazínů, kdysi to byl můj vzor, dnes už je čtu jen občas. Mají občas velmi kvalitní reportáže, ale také povrchní texty. Bavilo mne sice občas listovat jejich časopisem, ale když přišel čas prodloužení předplatného, zvolil jsem jen to digitální.
Měsíčně: 💲 50 Kč (při roční platbě, prvních šest měsíců výrazná sleva)
Hodnocení: ⭐⭐⭐⭐
Jednotlivci proti proudu
Z individuálních one-person projektů jsem podporoval nebo podporuji tyto:
Kluci z Prahy – Janek Rubeš dělá dobře všechno, co dělá, baví mě sledovat všechny jeho kauzy i tipy
Jedno Procento – Miloš Čermák bloguje, má ohromný záběr a vždycky hromadu zajímavých odkazů
Heather Cox Richardson – každý den dávka americké politiky zasazené do kontextu
CGP Grey – asi nejlepší “intelektuální” videa na YouTube, pusťte si od něj třeba tohle, tohle nebo tohle video
Mimo agendu – novinář Jakub Zelenka si dal roční pauzu a já chci vědět, co vymyslí
Podpora konkrétních novinářů/tvůrců je zajímavý fenomén, nevím, zda se dlouhodobě udrží, nebo jde o nějaký mezistupeň., ale baví mne to po očku sledovat.
To jsou tedy deníky a časopisy, řekněme klasická doména předplatného. V příštím díle se dozvíte mé dojmy z ostatních subscriptions1 typu Netflix, Amazon Prime, Google Drive, Rekola, Spotify apod.
Správný český plurál slova předplatné je “předplatná”, zní mi to ale trochu divně a snažím se tomu slovu vyhýbat. Viděl jsem, že někdo se to snaží řešit čenglickým slovem “subskripce”, ale to je podle mého ještě horší.
Zdravím Pavle, tohle je super přehled, díky! Jestli máte iPad, velmi doporučuju Apple News+. Bohužel je to nutné zaplatit z Ameriky a z amerického účtu (já vím, je to velmi limitující, ale mě to za to stálo - a možná existují i nějaké workaroundy), ale za 10 dolarů měsíčně pak získáte přístup prakticky ke všem tištěným časopisům z USA a UK. Jsou i nějaké chybějící výjimky (např Economist), ale je tam toho hodně, mj. i vaše Wired, Vanity Fair nebo Atlantic a navrch další super pecky jako New Yorker, The New York, Newsweek, Time, Bloomberg Businesweek, Rolling Stone atd. atd. Dokonce tam jsou i nějaké noviny. Fantastická věc, nemůžu si vynachválit!
"Předplatná, která (ne)můžu doporučit" zní naprosto v pořádku ;)