49 Comments
Mar 3, 2021Liked by Pavel Kasík

Je mi neuvěřitelně moc líto že pan Kasík byl odejit z technetu, protože právě lidé jako byl on, respektive přímo on dávali webu Technet.cz či její části iDnes tu skutečnou přidanou hodnotu.

Články od pana Kasíka byly vždy fundované s dohledatelnými zdroji, bylo vidět že si snimi dává obrovskou práci a že mu opravdu záleží na kvalitním výsledku. Jeho snaha zpřistupnit složité téma jak kolem třeba očkování nebo prostě celkově složitě pochopitelných fenoménech byla obdivuhodná.

Vybavuju si například jeho článek o " „Je to jen bonus!“ Slavný matematik největší záhadu vyřešil jinou záhadou " ( https://www.idnes.cz/technet/veda/riemannova-hypoteza-michael-atiyah-prednaska-dukaz.A180923_191457_veda_pka ) což byl článek o vysvětlení mimořádně těžké oblasti matematiky na kterém bylo vidět jeho intenzivní snaha tohle téma zpřistupnit i nám ostatním a také mi byl sympatický jeho projev v diskuzi který si myslím ho hodně dobře charakterizuje:

Pavel Kasík - 25.9.2018 8:59

"Nemyslete si, že já to chápu na nějaké úrovni 12 a snažím se to vysvětlit čtenářům na úrovni 3. Spíš to chápu na úrovni pět a snažím se to vysvětlit (s kontrolou matematiků z úrovně 15) na úrovni 7. Jinými slovy, pouštím se v článku mimo to, co bezpečně chápu, ale naštěstí jsem to probíral s lidmi, kteří mi v tom opravili chyby."

Ale hlavně tento článek navazoval na předchozí zprávu (Vyřešil jsem nejslavnější záhadu, tvrdí devadesátiletý britský matematik - https://www.idnes.cz/technet/kratke-zpravy/atiyah-riemannova-hypoteza.A180921_152217_tec-kratke-zpravy_pka) kde v diskuzi Pavel Kasík (21.9.2018 21.34) napsal "Do pondělí zkusím najít vysvětlení, které pochopím, ale nic neslibuji :-)" a právě za tenhle zodpovědný přístup jsem jeho články měl tak rád. Tenhle způsob práce je neskutečně těžký pro toho kdo ty články píše, ale o to víc hodnotný pro ty kdož mají možnost si je následně přečíst.

No co... Další články od pana Kasíka si najdu tam kde budou vycházet a tam budu chodit, ale můj údiv nad tím že iDnes.cz se zbavilo právě pana Kasíka je snad ještě větší než jeho samého.

Expand full comment
Mar 7, 2021Liked by Pavel Kasík

Udělal jsi na Technetu kus mimořádně dobré práce.

Díky za ni.

Expand full comment
Mar 7, 2021Liked by Pavel Kasík

Chvály a veškerých možných vyjádření obdivu a zklamání, už je v diskuzi dost. Většinu bych podepsal a některé jsou zajímavé i k zamyšlení nad motivací (p. Hrubý). Můj názor je: velmi mě mrzí, jak s Vámi zametli. Doufám že všechno zlé bude nakonec k něčemu dobré a posunete se zase o kousek výš a dál. Poprosím, dejte na tento blog (záložkuju do oblíbených) místo Vašeho dalšího působení. Přeju Vám hodně sil a štěstí do života i psaní.

Expand full comment
Mar 7, 2021Liked by Pavel Kasík

Tak to je mi lito ze uz nepisete na technetu. Vase clanky byly super. Diky

Expand full comment
Mar 7, 2021Liked by Pavel Kasík

Dobrý den, pane Kasíku, líbí se mi, že jste na sobě v Technetu pracoval a úroveň Vašich článků se postupně zvyšovala.

Expand full comment
Mar 1, 2021Liked by Pavel Kasík

Diky a drzim Vam palce. Pokud Vas zajima datova analytika, tak to dneska frci. Jedny z nejlepsich firem jsou Keboola a GoodData a pokud vim, tak berou :-)

Expand full comment
Mar 1, 2021Liked by Pavel Kasík

Hodně štěstí v nových destinacích a minimum kognitivních omylů do života. Připojuji se k díkům za všechny ty skvělé články.

(A souhlasím s kolegou, stačí přesunout ty originály velkých fotek do náhledů a spadnete na půlku či míň :)

Expand full comment
Jul 24, 2021Liked by Pavel Kasík

Vykašlu se na vykání, protože si určitě pamatuješ dobu, kdy se na netu prostě tykalo.

Byl jsem rád, že jsem tvůj článek objevil někdy předvčerejšky na Novinkách.

Bohužel, další článek si přečtu až za měsíc.

Dostal jsem měsíční ban za " spam ". Ano dovolil jsem si do komentářů dát původní odkaz na zdroj článku.

Tak jsem se prostě na měsíc odhlásil a dal si osobní zákaz navštěvovat měsíc Seznam, Novinky,...

Ale už se těším, na tvoje články. Třeba ten s pravděpodobností u rulety ( červená, černá) mě donutil si oprášit znalosti části matematiky, kterou jsem asi třicet let prakticky nepotřeboval.

A články, které čtenáře donutí přemýšlet, hledat informace, naučit se něco nového jsou velkým přínosem pro lidstvo.

Expand full comment
May 5, 2021Liked by Pavel Kasík

Dobrý den, pane Kasíku. Až teď jsem narazil na informaci, že už nejste na technetu. Vaše články opravdu o několik řádů převyšovaly tu většinu nesmyslů, které se objevují na idnes - opravdu mám pochybnosti o vzdělání a zkušenosti těchto "novinářů". Vždy, když jsem četl článek a říkal si: "Sakra, to má hlavu a patu, dokonce jsou v tom i nějaké informace" - tak jsem se pak podíval na autora a byl jste to vy :-) Ať se vám daří

Expand full comment

Dobrý den, pane Kasíku. Býval jsem na Technetu Vaším velkým fanouškem, později spíš velkým kritikem. pokud jste zabrousil do určitých oblastí; a teď jsem zjistil, že jste byl odejit prakticky stejným způsobem, jako Honza Kužník. Čekal jsem to - nějaké informace k tomu ke mě prosákly už v loňském létě - ale i tak je mi z toho smutno, protože propracovanost a systematičnost Vašich analýz byla na Technetu pověstná. Držím Vám palce a přeji hodně štěstí, pane Kasíku - a snad se Vám podaří jednomu nejmenovanému bejsbolistovi ukázat "jedničku" o rozměrech jeho ega. :)

Expand full comment
author

Díky, kritiky si vážím stejně, jako pochval. Ne-li více :-)

Expand full comment
Mar 8, 2021Liked by Pavel Kasík

Technet je to jediné, co z IDnes sleduju, články z velké většiny s nadprůměrnou kvalitou a velmi přínosné diskuse. Potřebujeme více, než kdy jindy, další Grygary, Kulhánky, Stachy, ... Díky za Vaši práci.

BTW - až nyní jsem si přečetl hádanku letadla na pohyblivé runwayi a musím říct, že zadání je velmi špatné, umožňuje dvojí výklad a tedy i dvojí řešení = tohle moc dobrý příklad tedy nebyl. Ale co už, ne vše se povede. :-)

Expand full comment
author

Jaké jsou ty dva výklady?

Expand full comment

Jeden je, že pás je bez pohonu ( "pasívní") a pak jako by nebyl ( jestli se při startu rozpohybuje záleží na tom, jaké všechny odpory = tření, valivý odpor,.... zohledníme) a ten druhý je, že pás bude mít pohon ("řízený"), který bude vyrovnávat rychlost letadla vůči okolí.

Expand full comment
author

"Letadlo míří dopředu, běžící pás pod ním ubíhá dozadu, proti směru plánovaného vzletu." Kdyby byl pás pasivní, tak neubíhá proti směru vzletu.

Expand full comment
Mar 8, 2021Liked by Pavel Kasík

Jj, pravda. Ono je vlastně jedno , jak rychle se bude pás pohybovat. Pokud zanedbáme detaily typu max. rychlost pneu (nebudu hnidopich a tvrdit, že pneu to nevydrží, roztrhne se a letadlo havaruje), .. tak se rychlost pásu realizuje jenom ve vyšší rychlosti otáčení kol letadla.

Hmmm, dobrý příklad toho, že rychlé a povrchní přečtení zadání může snadno svést ze správné cesty. Dík za odpověď a omlouvám se za tu poznámku v prvním postu.

Ať se daří.

Expand full comment
author

Omluvy netřeba. A máte pravdu, pneumatiky by skutečně v praxi byly slabé místo. Hledal jsem k tomu tehdy nějaké informace a zdá se, že jsou pneumatiky letadel dimenzovány na vysoké rychlosti, ale dvojnásobná rychlost pochopitelně přesahuje doporučení výrobce.

Expand full comment

Já myslím, že znáte příběh Concordu :-)

Expand full comment
Mar 2, 2021Liked by Pavel Kasík

Vážený pane Kasík. Díky za Vaše články na Technetu. Dle mého názoru jste jeden z vůbec nejlepších autorů českého internetu. Držím palce a hlavně dejte vědět, kde zaparkujete :-), abych se mohl Vašimi články těšit i dál. Marek

Expand full comment
Mar 2, 2021Liked by Pavel Kasík

Díky moc za roky zajímavých článků a pročtené hodiny :-) Nasadil jste laťku hodně vysoko.

Expand full comment

Držím palce ať najdete práci která Vás bude bavit a ideálně takovou, která Vám umožní dále obohacovat ostatní o skvěle psané a zajímavé články a široké spektrum informací, jako se Vám to dařilo na Technetu. Díky za všechny bezva články a doufám že se neloučíme.

Expand full comment

Diky, opravdu díky za velmi dobrou práci a za to, že jste to chtěl dělat lepší a lepší, že jste se nestyděl za své chyby a nemachroval a nebál se z chyb udělat něco lepšího a nebo alespoň vtipného. A díky za trpělivost s diskutéry a že je naučil je diskutovat kultivovaněji. Měníte svět trochu k lepšímu a to paradoxně v médiu, které se mění čím dál víc k horšímu, až právě na krásnou výjimku, kterou Technet je. Ať se vám daří i jinde dělat svou práci tak dobře.

Expand full comment

Ten pocit: Jak to že je na iDnes tak kvalitní článek? Aha, to je Technet...tak tohle mizí...

Expand full comment