Nastupuji na Seznam Zprávy

Od dubna nastupuji na nové místo vědeckého redaktora pro Seznam Zprávy.

Před měsícem jsem založil tento blog i proto, abych informoval své čtenáře o tom, že jsem musel odejít z Technet.cz. Následoval paradoxně asi nejpracovnější měsíc, jaký za poslední rok pamatuji. Můj tweet se totiž díky několika klíčovým retweetům (možná by to byla zajímavá analýza, metodika by šla vzít z této studie) dočkal ohromné pozornosti a mne zavalila podpora kolegů i čtenářů. Jsem vám za to moc vděčný, opravdu mne to překvapilo a nabilo mne to energií. Děkuji všem, kteří mi poslali skvělé nabídky, kam dál, i těm, kteří mne jenom povzbudili a probrali se mnou, jak to na české mediální scéně momentálně vypadá.

Přiznám se, že jsem delší dobu sledoval českou mediální scénu spíš periferně, takže jsem si musel udělat přehled o tom, co kdo kde a jak dělá. Pak přišla ta nejtěžší část, rozhodnout se, kam se vydat (a jsem si dobře vědom toho, že to je privilegium, mít možnost vybírat z více nabídek).

Abych to zkrátil (to je moje předsevzetí do roku 2021, věnovat více času krácení svých textů), z nabízených možností jsem si vybral Seznam Zprávy pro jejich unikátní kombinaci: nadšeného týmu, důrazu na důvěryhodnost a kvalitu, dosahu na českém trhu a zázemí technologické firmy, s čímž myslím souvisí i ochota zkoušet nové věci.

Se svým novým šéfem – Martinem Jašminským, dlouholetým šéfredaktorem HN, který do Seznamu nastoupil před měsícem – jsem probral nápady nejen na články z mé tradiční oblasti vědy a techniky, ale také na nějaké experimentálnější a interaktivní věci. Určitě to nebude hned, ale těším se, co spolu vymyslíme.

Moje nové články tedy najdete na Seznam Zprávách (moje autorská stránka). Sem na blog budu dávat postřehy, které jsou příliš dlouhé na Twitter a přitom se nehodí jako zpravodajský/magazínový článek. Budu sem také dávat odkazy na své větší texty, ale nemusíte se bát, že bych své substackové odběratele spamoval odkazem na každý článek, který napíšu.

Můj první článek pro Seznam Zprávy jsem psal ještě před tím, než jsem tam nastoupil: Komentář: Změnil jsem názor na koronavirus. Proč je to tak těžké? . Původně jsem plánoval jej vydat jako svůj poslední článek na Technetu k poslednímu dni svého zaměstnaneckého poměru, ale nebyl o to zájem. Pokud jste nečetli, doporučuji. Je to delší, ale na to jste u mne zvyklí. Koncentroval jsem tam osobní vzpomínání na začátky covidu, obecnější psychologické procesy, kterým podléháme při rozhodování a posuzování rizik, a povzdechnutí nad tím, jak těžké je změnit vlastní názor. Věřím, že je to schopnost důležitá a měli bychom si ji každý pro sebe trénovat.

Bude se nám to hodit, protože covid se mění a je tedy čas měnit i naše názory na něj. Ostatně při tom, jak rychle se (zejména, ale nejen díky digitálním technologiím) mění náš svět, je potřeba své názory měnit mnohem častěji, než dříve.

A nebo se chceme zaseknout...?