Nový covid

Co fungovalo, už nefunguje! Reprodukční číslo stoupá, ačkoli lidé dodržují stejná omezení. To je novinka, způsobená novými variantami. V Česku je nový covid, je čas ho brát vážně. Čas na respirátory.

Na jaře 2020 mělo smysl doporučovat roušky: profesionálních ochranných pomůcek bylo málo a všichni lidé opatření svědomitě dodržovali. Byli jsme "na jedné lodi" a první vlnou jsme propluli nečekaně úspěšně.

Teď je ale situace radikálně odlišná:

  • Máme tu nové a výrazně nakažlivější varianty covid19

  • Česko je na tom v porovnání s okolními zeměmi znatelně hůře

  • Číslo R >1 a roste i při současných přísných opatřeních

  • Řada lidí bohužel na opatrnost (a tedy i na okolí) úplně kašle

  • Respirátorů je dost a jsou celkem levné

Už je pozdě na "když to budeme všichni brát vážně, bude to lepší". Nelze spoléhat ani na vládu nebo ministerstvo, že problém rozumně vyřeší. Premiér opakovaně rozhodl populisticky a proti vědeckému konsenzu, kvůli premiérovi jsme na tom hůře, než okolní země. Ministr zdravotnictví kdovíproč odmítl přeshraniční pomoc a dává prostor nesmyslný rétorickým cvičením "s covidem/na covid". Vláda nekomunikuje přehledně, nemá důvěru obyvatel, nekompenzuje lidem dostatečně finanční ztráty a tím bere občanům možnost i ochotu bojovat proti covidu "společně".

Píše se mi to těžko, ale společné zvládnutí epidemie teď už nevidím jako realistické. Jistě, nadále má cenu naslouchat, vysvětlovat, vyvracet mýty a zvyšovat povědomí o nebezpečí. Ale už je to pomalu ROK od vypuknutí pandemie, a lidé přesto pořád tápou (kvůli špatné komunikaci vlády nebo kvůli podvědomé racionalizaci svého pohledu) v úplných základech.

Nejlepší, co teď můžeme udělat, je brát to ještě vážněji, než jsme to brali doteď. Tvoje rouška chrání mne už nefunguje.

Můj respirátor chrání mne je podle mého sdělení, které odpovídá současné situaci mnohem lépe. Sobecká motivace je spolehlivější incentiva. S tím, jak bude počet nákaz (a bohužel i počet úmrtí) stoupat, bude snad stoupat i procento lidí, kteří berou tento nový covid vážně. Zprávy o nečekané smrti známého nebo pobytu mladého kamaráda na JIPce je zřejmě přesvědčí lépe, než sebepodloženější argumenty. Svědectví vyčerpaných lékařů a zdravotníků snad budou také rezonovat...

Vysvětlování už nefunguje. Ti, kdo se nenechali přesvědčit doteď, nezmění názor na základě něčeho, co řeknu. Hledejme nadále způsoby, jak lidem pomoci; důvody, proč řada lidí opatření okázale ignoruje, často nejsou logické, ale ekonomické nebo emoční.

Roušky byly společné řešení, založené na vzájemné důvěře. Tato důvěra už je natolik narušena, že se k ní nemůžeme upínat. Doufám, že přijde zase čas sdílených ideálů a sdílené reality. Teď je ovšem čas na sobecká řešení, která jsou mnohem srozumitelnější: chráním sebe (a tím chráním i ostatní).

Je čas na respirátory.

Chcete odebírat moje nepravidelné postřehy nejen ohledně epidemie COVID-19?

In the meantime, tell your friends!